Факт за Мекотели, който никой не предлага



Октоподите и сепиите, които живеят в плитки води и ловуват през деня, са световни шампиони в прикриването. Разбира се, прикриването не е нещо необичайно: много същества са еволюирали да изглеждат като нещо, което не са. Например този оранжев сюнгер там не е никакъв сюнгер, а риба дявол, дебнеща за някоя невнимателна рибка.

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Сякаш използват кожата си, за да създават триизмерни изображения на обекти в обкръжението си. Как го правят?

Бидејќи модерните мекотели толку многу се разликуваат по анатомија и однесување, средувањето на нивните точни еволутивни односи е голем предизвик. Со цел да се поедностават работите, натуралистите предложија „хипотетички мекотел на предците“ кој ги прикажува повеќето, ако не и сите карактеристики на модерните мекотели, вклучувајќи школка, мускулесто „стапало“ и пипала, меѓу другото.

Продължете да четете, за да научите как да разберете мекотели дали вие или ваш любим човек може да имате това състояние и какво можете да направите, за да предотвратите предаването му на други.

Хитоните , познати и како полиплакофорани, се рамни мекотели слични на голтки со варовнички плочи што ги покриваат горните површини на нивните тела; живеат во меѓуплимни води долж карпестите брегови низ целиот свет.

Копулацията обикновено е реципрочна. Развитието е пряко или чрез метаморфоза. Ларвните форми са трохофора и велигер.

Не му е нужно приспособление, за да бърка в пукнатините – просто може да пъхне пипало в тях – или да разтвори стрида.

Тялото на някои видове мекотели е защитено от силна мивка, понякога има много красиви форми и рисунки.

Други заболявания Какво трябва да знаете за лупусния перикардит

В резултат на торзията мантийната празнина отива напред, а плевровисцералните конективи се кръстосват. При това десните органи на мантийния комплекс се редуцират, а левите се развиват усилено.

Онтогенезата на мекотелите е главно со метаморфоза. Општо земено, органите од органските системи кај мекотелите се диференцирани на релативно високо еволутивно ниво.

Диета:  предимно тревопасни, с изключение на главоногите, които са всеядни

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *